Nestaňte se obětí podvodných poradců

Nestaňte se obětí podvodných poradců

Neetické praktiky podomních prodejců a energetických poradců jsou stále problém, a to i přes informační kampaně, televizní reportáže a kontroly. Jen letos Česká obchodní inspekce eviduje několik set stížností na společnosti, které nabízejí zprostředkování dodávky energií. Ve většině případů poradci těchto společností s klientem uzavřou velmi nevýhodnou smlouvu, za jejíž zrušení požadují vysoké pokuty.Podobný případ se stal i manželům Maráčkovým, kteří s tímto problém přišli do Poradenského centra ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Pár seniorů doma navštívil člověk, který se představil jako energetický poradce. Nabídl jim pomoc se zprostředkováním finančně výhodné dodávky energií. Manželé se nechali přesvědčit a podepsali smlouvu o zprostředkování změny dodavatele a také plnou moc, o níž tvrdil, že je nezávazná.

Po dvoutýdenní lhůtě, kdy bylo možné od smlouvy bezplatně ustoupit, manželé obdrželi smlouvu, která je zavazovala ke změně dodavatele plynu. Smlouva pro ně byla velmi nevýhodná. Od smlouvy chtěli odstoupit, hrozila jim však sankce 30 000 korun. V tuto chvíli se rozhodli obrátit na Poradenské centrum. Pracovnice jim poskytla odborné poradenství a také jim pomohla případ vyřešit. Manželé díky tomu zůstali u původního dodavatele plynu a za výpověď smlouvy zaplatili sankci pouze 1 000 korun. „Největší překážkou je asi to, že tzv. šmejdi jsou vždycky o krok napřed před námi. Pokaždé, když se objeví nějaká nová finta, musíme zjistit ve spolupráci se spotřebitelskými poradnami a právníky, jaké zaujmout stanovisko, jaká je legislativa a judikáty, a poté vymyslet způsob řešení. Případ manželů Maráčkových byl na jednu stranu téměř modelový jako mnoho podobných před nimi, ale zároveň úplně nový v tom, že jsem se seznámila s novou fintou, na kterou jsem musela najít řešení,“ doplnila Lenka Janečková z Poradenského centra.

Pokud i vy máte podobný problém, potřebujete pomoct se sepsáním návrhu na oddlužení, poradit v oblasti rodinného práva nebo sociální oblasti, můžete se obrátit na Poradenské centrum, které sídlí ve Frýdlantu nad Ostravicí (Náměstí 3). Služby centra jsou poskytovány bezplatně. Více informací najdete na webu www.charitafm.cz/poradenstvi, e-mailu poradna.frydlant@charitafm.cz nebo na čísle 737 627 872, 595 171 681.