Za hranicemi všedních dnů a často také města

Kromě aktivit v rámci Prázdnin ve městě si Klub Nezbeda připravil i další zajímavé výlety a akce. Díky návrhům, nápadům i různým nabídkám odjinud tráví děti Klubu Nezbeda své prázdniny zajímavě a netradičně. Letos je s nimi prožíval také „Chariťáček“, což je maskot, kterého si děti samy navrhly a vyrobily. Doprovázel je zejména na cestách a všech výpravách a výletech za dobrodružstvím.

A kam všude se děti s Klubem Nezbeda podívaly?

Nezbedníci a Babylonie

Začátkem července Klub Nezbeda oslovila paní Michcaláková – prezidentka Babylonie, organizace pořádající mezinárodní eurokempy pro mládež na Severní Moravě.

Letos se rozhodla pozvat ke společným zážitkům svou skupinu 50 účastníků eurokempu a také děti z neziskových organizací. Vybrala si Klub Nezbeda a Centrum Pramínek.

Celá akce proběhla na hřišti za průmyslovou školou v Místku. Na programu byly týmové hry a soutěže. Cílem celé akce bylo sblížení mladých lidí a dětí z různých zemí světa, nabytí nových zkušeností prostřednictvím zážitků, seznámení se s tradičními hrami jiných národů. V neposlední řadě také ověření, jak jsme na tom s angličtinou. Ta byla totiž spojovacím prvkem mezi všemi, stejně jako úsměvy a dorozumívání se rukami a gesty.

I když jsme společně strávili jen jedno dopoledne, jsme si všichni jistí, že pro mnohé to bylo užitečné poznání. V někom třeba na základě této zkušenosti mohlo začít klíčit rozhodnutí vyzkoušet v budoucnu něco podobného.

 

Výprava do Hukvaldské obory

Na podnět dětí jsme se i letos vydali do obory Hukvaldy. Na hrad jsme se bohužel nedostali z časových důvodů, protože jsme cestou hráli hru. Dvě skupiny dětí šly každá jinou trasou k bráně před hrad. Cestou nahoru schovávaly a cestou zpět hledaly krabičky se zprávami a úkoly.

Spolupráce ve skupinkách byla rozdílná, stejně jako pozornost, vnímavost a postřeh účastníků. Prověřila také toleranci, solidárnost a respektování pravidel.

 

Výprava na Lysou horu

Pokořit Lysou horu je pro někoho pořádný zápřah. I našim Nezbedníkům dal tento výlet pořádně do těla. Obzvláště těm, kteří mezi své hobby neřadí turistiku. Všichni to nakonec zvládli a byli rádi, že překonali sami sebe. Dostaly zabrat nejen nohy, ale hlavně bránice. Atmosféra byla výborná a po cestě jsme si užili plno legrace.

Po cestě jsme dokonce sbírali borůvky, ostružiny, maliny a houby. Na klíšťata jsme naštěstí štěstí neměli.

 

Cyklovýlet do Pržna

Tento výlet na kolech byl pro všechny zúčastněné, včetně pracovnic, silnou porcí zážitků, zkušeností a emocí. Původní plán dojet až do Ostravice se sice nepodařilo naplnit, ale i cesta do nedalekého Pržna naprosto stačila a byla bohatá na zážitky. O akci byl nečekaný zájem, místo šesti nahlášených dětí jich nakonec jelo dvanáct. Díky tomu byla skupina hodně různorodá – nejenom věkem, ale i zdatností či vytrvalostí. A nouze nebyla ani o nečekané situace, nevyhnul se nám spadlý řetěz, ztracené a nalezené ponožky, pohřešované osobní cennosti jako peněženka nebo mobil a došlo dokonce i na defekt.

Ve zpětné vazbě děti ocenily nejen samotnou jízdu na kole, ale i koupání v řece a poznávání okolí. A samozřejmě i drobná dobrodružství, která při akci zažili.