Zkroťte své finance 2. – Půjčit si či nepůjčit, to je, oč tu běží
30. března 2020 Aktuálně u nás

Zkroťte své finance 2. – Půjčit si či nepůjčit, to je, oč tu běží

V minulém článku jsme řešili to, jak předejít zadlužení a jako základní nástroj jsme si stanovili rodinný rozpočet. Ve 2. díle této minisérie si pokládáme zásadní dotaz - půjčit si, či nepůjčit? Místo odpovědi si naservírujeme další otázky.

Na co půjčku potřebujeme a potřebujeme opravdu věc, na kterou si půjčit chceme? Rozumnou odpovědí na tyto dotazy by mělo být, že životnost dané věci je delší než doba splácení. Už jen z motivačního hlediska se nám bude lépe splácet úvěr na bydlení, jež zůstane i pro naše děti, než splácet dovolenou, kterou jsme si užili v červenci loňského roku a my máme zaplacenu s bídou polovinu.

Jaký typ půjčky si vybrat? Instantní pravidlo neexistuje. Každý typ úvěru má své výhody i nevýhody a je potřeba se zorientovat a pochopit rozdíly jednotlivých produktů: spotřebitelský úvěr, hypoteční úvěr, úvěr ze stavebního spoření, kontokorent, kreditní karta. Ano i kreditní karta je úvěrem, rozlišujeme totiž debetní a kreditní kartu. Prostřednictvím debetní karty nakládáme se svými vlastními prostředky na našem účtu, finance banky čerpáme pouze tehdy, pokud máme k účtu sjednán kontokorent (tzn. že „můžeme jít do mínusu“). Kreditní karta je úvěrem, kdy se zadlužujeme, nutností je však využitou částku v bezúročném období vrátit, jinak se vystavujeme sankcím.

Od koho si půjčit? Ne každý je nám ochoten půjčit s poctivými úmysly, některé instituce na trhu s úvěry chtějí jen využít naší obtížné situace.

Jak poznám výhodný úvěr? Jedním z ukazatelů je srovnání RPSN (roční procentní sazba nákladů), toto číslo je mnohem víc vypovídající, než se řídit pouze výši úroků, neboť RPSN obsahuje všechny platby spojené s úvěrem a je zásadně na roční bázi. Úroky mohou být roční, měsíční i týdenní.

Pokud se však již pro půjčku rozhodneme, pravidlem, kterým nic nezkazíme, je přečíst si smlouvu a platit splátky řádně a včas. Pokud vás se zadlužení obáváte, můžete se se svými dotazy obrátit na Poradenském centru sídlící ve Frýdlantě nad Ostravicí, které je zařízením Charity Frýdek-Místek. Zde se věnujeme dluhovému poradenství a jsme schopni vám pomoci v otázkách dluhové problematiky. Veškeré poradenství poskytujeme bezplatně. Bližší informace podáme na tel. čísle 737 627 872.

Mgr. Lenka Janečková

Mgr. Lenka Janečková

sociální pracovník Poradenského centra
Tel.: 737 627 872 E-mail: _hEkU.541kLn2ZdlVX~mYZhaa8swO1p