Zkroťte své finance 3. – Nic jsem si nepůjčil a přesto dlužím
27. května 2020 Aktuálně u nás

Zkroťte své finance 3. – Nic jsem si nepůjčil a přesto dlužím

Přechozí díl této minisérie byl věnován půjčkám a tomu, jak i s půjčkou předejít dluhové pasti. Nicméně dluhy se nás mohou týkat i v situaci, kdy si nic nepůjčíme. Právě tomu se chceme věnovat v tomto článku. Situací, kde se můžeme dostat do dluhů i bez vlastní půjčky je mnoho a v prvé řadě chceme poukázat na nejbolestnější z nich - ručení.

Můžeme si říct krátký příběh paní Ireny, která chtěla pomoci své dceři Zuzaně. Aby Zuzana dostala půjčku, musela mít ručitele a paní Irena se nenechala dlouho přemlouvat, vždyť se jedná jen o podpis. Dlouho se nic nedělo a paní Irena zapomněla, že kdysi něco podepsala. U prvních obsílek od soudu se paní Irena cítila v klidu, dluh je dcery, která to nějak vyřeší. Ale hrozící prodej domku paní Irenu vyvedl z omylu. Za dluh své dcery ručí, a když jej dcera neuhradí, bude jej muset uhradit paní Irena sama, třeba z prodeje domku.  Tedy zásadní informace je to, že ručení není jen podpis, ručení je závazek. Paní Irena má výhodu v tom, že až za dceru něco uhradí, má možnost to po dceři požadovat. Pokud však dcera nebude mít z čeho své dluhy hradit, paní Irena ostrouhá.

Další smutný příběh potkal i pana Karla, který chtěl pomoci své dceři Ivě, zvolil však jiný způsob pomoci než ručení. Iva už několik dluhů měla a hrozily jí exekuce. Žádná banka již Ivě půjčit nechtěla a pan Karel se rozhodl, že si vezme půjčku „na sebe“, ale fakticky bude půjčka jeho dcery Ivy, která dostane půjčené peníze a bude splácet řádné splátky. Toto se naplnilo jen z poloviny, Iva inkasovala peníze, ale k splácení se už neměla. Pan Karel se velice divil, když věřitel chtěl splátky po něm. Důležitá informace je tedy ta, že věřitel vymáhá dluh po tom, kdo podepsal smlouvu.

Paní Drahuška také podepsala smlouvu, smlouvu o životním pojištění. Její kamarádka byla pojišťovací agentka a potřebovala co nejvíc pojistných smluv. Po nějaké době však Drahuška měla finanční problémy a zdálo se nejjednodušší přestat hradit „životko“.  Moc se divila, když pojišťovna začala vymáhat neuhrazené měsíční pojistné. Paní Drahuška si totiž neuvědomila, že pojištění není spoření a platit se musí.

Jakýkoliv podpis se může stát do budoucna pro nás závazkem. Proto zvažujme před tím, než někomu dáme svůj autogram, jaké z toho plynou povinnosti a následky.

Pokud vás již dluhy dostihly, můžete se obrátit na Poradenském centru sídlící ve Frýdlantě nad Ostravicí, které je zařízením Charity Frýdek-Místek. Zde se věnujeme dluhovému poradenství a jsme schopni vám pomoci v otázkách dluhové problematiky. Veškeré poradenství poskytujeme bezplatně. Bližší informace podáme na tel. čísle 737 627 872.

Mgr. Lenka Janečková

Mgr. Lenka Janečková

sociální pracovník Poradenského centra
Tel.: 737 627 872 E-mail: _hEkU.541kLn2ZdlVX~mYZhaa8swO1p