Projekty podpořené městem Frýdek-Místek

Logo_města_Frýdek-Místek

2023

Podpora dobrovolnictví v Charitě Frýdek-Místek

Dotace je využita na podporu a rozvoj Dobrovolnického centra Charity Frýdek-Místek. Dobrovolnické centrum Charity Frýdek-Místek není akreditováno u Ministerstva vnitra České republiky. Zájemci o dobrovolnictví chtějí působit v různých sociálních službách Charity Frýdek-Místek. Vzhledem k tomu, že Charita zastřešuje třináct sociálních služeb určených téměř všem cílovým skupinám, nemusíme dobrovolníky vysílat do jiných organizací.

Doučování dětí ze sociálně-znevýhodněných rodin

Cílem projektu je zamezit rozvoji kriminality na území Statutárního města Frýdek-Místek a tím posilovat i primární prevenci. Tato aktivita také zamezí rozšiřování sociálně patologických jevů, jelikož děti a mládež budou moct věnovat svůj čas vzdělávání a tím i rozvoji vlastní osobnosti. Dále doučování působí pozitivně na rodiče, obohacuje samotné doučující. A to tak, že v nich odbourává případné předsudky o sociálně znevýhodněných dětech (tedy Romové, sociálně znevýhodněné děti atd.) přináší jim to nové zkušenosti a dovednosti.

Rodina hrou

Cílem projektu je zavedení metody Rodina hrou do běžné praxe při práci s rodinami a dětmi. Metoda „Rodina hrou“ je interaktivní metoda zaměřená na rozvoj vztahu mezi rodičem a dítětem. Rodičovská zkušenost našich klientů je silně ovlivněna vlastními zážitky z dětství. Mnozí z nich jsou traumatizováni trvale, což obnáší blokovanou schopnost uvolnit se, prožívat život “naplno”, napojit se na vlastní dítě, vybudovat si blízké, bezpečné vztahy. Metoda je postavená na intuitivním, nedirektivním provázení rodiče a dítěte společnou hrou. Školený pracovník rodiče pro hru a trávení času s dítětem motivuje, aktivuje, provází, ukazuje, vysvětluje atd., dle specifické metodiky. Celé této hry se účastní celá rodina, tedy rodiče i děti.

Život ve městě

Cílem projektu je poskytnout dětem z vyloučených oblastí, kterým je zároveň poskytována terénní služba Rebel, možnosti smysluplného trávení volného času. Záměrem je zprostředkovat klientům takové aktivity, které by na ně působily motivačně a probudily u nich zájem o jiné smysluplné činnosti, ke kterým jinak nemají přístup. Prostřednictvím těchto aktivit chceme u cílové skupiny vytvořit vhodné společenské prostředí, ve kterém by se navazování vztahů mezi vrstevníky stalo jednodušší a určitým způsobem i bezbariérové.

Mobilní hospicová péče v Charitě Frýdek-Místek

Cílem projektu je podpora poskytování mobilní hospicové péče ve Frýdku-Místku. Projekt navazuje na projekty mobilní hospicové péče v Charitě Frýdek-Místek podpořené SMFM v minulých letech. O tento typ péče je zájem, což dokládá stále rostoucí počet klientů. Mobilní hospicová péče je v rámci Salvie - domácí zdravotní péče realizována již několik let. Mobilní hospicová péče umožní svým fungováním terminálně nemocným pacientům zemřít v domácím prostředí, s pomocí multidisciplinárního týmu mobilního hospice. Důraz je kladen na léčbu bolesti a zmírnění dalších obtíží provázejících terminální stadium nemoci. Dále jsou podle přání a potřeb pacienta a rodiny možné návštěvy sociální pracovnice, psycholožky a duchovního. Přínosem projektu je finanční podpora zajištění potřebné služby, a to díky úhradě výdajů, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.


2022

Podpora dobrovolnictví v Charitě Frýdek-Místek

Dotace je využita na podporu a rozvoj Dobrovolnického centra Charity Frýdek-Místek. Dobrovolnické centrum Charity Frýdek-Místek není akreditováno u Ministerstva vnitra České republiky. Zájemci o dobrovolnictví chtějí působit v různých sociálních službách Charity Frýdek-Místek. Vzhledem k tomu, že Charita zastřešuje třináct sociálních služeb určených téměř všem cílovým skupinám, nemusíme dobrovolníky vysílat do jiných organizací.

Charita pro Frýdek-Místek – 30 let spolu

V roce 2022 oslaví již 30 let svého působení a právě k tomuto výročí si organizace připravila řadu akcí, které budou tuto významnou událost připomínat. Nejvýznamnější akcí roku by měl být koncert Janáčkovy filharmonie, který se uskuteční v Bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku - Místku. Celá tato akce se ponese pod označením "Charita pro Frýdek-Místek - 30 let spolu." Koncert bude určen široké veřejnosti. Kapacita akce bude dána dle velikosti příslušného kostela a zároveň bude nutné respektovat případná kapacitní omezení spojená s COVID-19. Díky finanční podpoře Statutárního města Frýdek-Místek bude vstupné pouze symbolické a bude směřovat na podporu některé z našich služeb, a bude se tak jednat o jakýsi pomyslný narozeninový dárek Charity městu Frýdek-Místek a jejím občanům jako poděkování za dosavadní podporu.

Bytí bez bití

Agresivní chování u dětí je čím dál častější. Příčin vzniku takového chování je několik, ale jak v dané situaci zareagovat, ví málokdo. Proto jsme připravili odborné přednášky a workshop nejenom pro odbornou veřejnost (učitelé MŠ, ZŠ, sociální pracovníci, pracovníci v sociálních službách apod.), ale srozumitelnou formu také pro rodiče. K projektu bude vytvořen oficiální – web, na kterém budou obsaženy veškeré důležité informace. Stěžejní částí budou přednášky na téma "Definice agrese, příčiny a projevy" a "Způsoby, jak vychovat dítě bez fyzických trestů." Nebude chybět ani workshop zaměřený na jednotlivé metody, jak správně zpracovat agresi. Poskytnuté finance budou využity na zabezpečení odborných lektorů pro přednášky a workshopy, zároveň na výdaje na DPP pro koordinátory projektu. Mezi další hrazené položky zahrnujeme registraci doménu webu projektu, propagaci akce nebo pronájem prostor. 

Doučování dětí ze sociálně znevýhodněných rodin

Cílem projektu je zamezit rozvoji kriminality na území Statutárního města Frýdek-Místek a tím posilovat i primární prevenci. Tato aktivita také zamezí rozšiřování sociálně patologických jevů, jelikož děti a mládež budou moct věnovat svůj čas vzdělávání a tím i rozvoji vlastní osobnosti. Doučování probíhá po celý školní rok. Do jedné rodiny dochází pouze jeden doučovatel, který získá a naváže vztah s dětmi a rodinou. Rodiče jsou při doučování doučovateli nápomocni. Doučování je určeno dětem, které jsou sociálně znevýhodněné. Probíhá v přirozeném prostředí dítěte dle potřeb a domluvy rodičů od 1 do 3 dní v týdnu. Čas a doba je stanovena ve smlouvě.

Volnočasové aktivity pro děti a mládež

Cílem projektu je zabezpečit smysluplné aktivity pro trávení volného času dětí pocházejících z Frýdku-Místku. Cílová skupina je ve velké míře ohrožena sociálně patologickými jevy v podobě záškoláctví, zvýšené kriminality, krádeží, zneužívání návykových látek a násilné trestné činnosti. Často se mezi nimi vyskytují děti, které díky tíživým rodinným podmínkám patří mezi sociálně slabé a mají problém se začlenit mezi ostatní vrstevníky. Přínosem pro děti bude aktivní trávení volného času. Aktivně a kvalitně strávený volný čas má pozitivní vliv na cílovou skupinu projektu. Děti se naučí využít čas, jinak než potulováním se po městě, pácháním trestné činnosti, užíváním návykových látek, apod.

Život ve městě v roce 2022

Hlavní náplní projektu je účast dětských klientů Charity Frýdek-Místek na kulturních či sportovních akcích v roce 2022. Projekt má za cíl vést cílovou skupinu k aktivnímu trávení volného času, pozitivnímu přístupu ke kultuře a sportu, začleňování se do širší skupiny vrstevníků mimo svoji lokalitu, poznávání možností, které město Frýdek-Místek v této oblasti nabízí, dodržování pravidel slušného chování a společenských hodnot. Záměrem je zprostředkovat klientům takové aktivity, které by na ně působily motivačně a probudily by u nich zájem o jiné smysluplné činnosti, ke kterým jinak nemají přístup. Prostřednictvím těchto aktivit chceme u cílové skupiny vytvořit vhodné společenské prostředí, ve kterém by se navazování vztahů mezi vrstevníky stalo jednodušší a určitým způsobem i bezbariérové.

Mobilní hospicová péče v Charitě Frýdek-Místek

Cílem projektu je podpora poskytování mobilní hospicové péče ve Frýdku-Místku. Projekt navazuje na projekty mobilní hospicové péče v Charitě Frýdek-Místek podpořené SMFM v minulých letech. O tento typ péče je zájem, což dokládá stále rostoucí počet klientů. Problémem však je, náročnost této služby - časová, psychická, finanční a také to, že platby pojišťoven nezajistí úhradu veškerých nákladů. To, co neuhradí veřejné pojištění, jde k tíži poskytovatele.

Podpora činnosti peer konzultantů v Charitě Frýdek-Místek

Hlavním cílem zaměstnávání osob s duševním onemocněním je jejich podpora a zároveň destigmatizace těchto osob. Samozřejmě je důležité nezapomínat, že tito zaměstnanci mají zkušenost s duševním onemocněním, tudíž nad nimi vždy sociální pracovníci drží "ochrannou ruku."  Zaměstnávání peer konzultantů je velkým benefitem pro sociální služby i v praxi, kdy jsou konzultanti schopni předávat dále své osobní zkušenosti klientům, pro které jsou inspirací.


2021

Doučování dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí

V rámci projektu probíhalo doučování dětí ze sociálně vyloučených oblastí ve Frýdku – Místku. Cílem projektu byla eliminace rizikového chování a motivace dětí ke vzdělávání. Díky této aktivity se podařilo u některých dětí dosáhnout lepších školních výsledků. Doučování probíhá zejména v měsících leden - červen a září – prosinec. Během letních měsíců je zájem o tuto službu nižší, a to z důvodu prázdnin. V roce 2021 bylo zaměstnáváno celkem 20 doučovatelů na DPP a 1 pracovnice na HPP.

Jak nenaletět podvodníkům

Cílem projektu bylo seznámit cílovou skupinu seniorů s nástrahami, které jim mohou hrozit, byť na první pohled není zřejmé, že jde o podvod. Inspiraci pro jednotlivá divadelní představení jsme hledali v běžném životě, např. známé události obelhaných seniorů. Uskutečnilo se celkem 7 divadelních představení. Místa, kde se akce odehrávala byly především domovy pro seniory, či kluby seniorů. Celkem představení shlédlo 119 seniorů.

Výlety dětí pocházejících ze sociálně znevýhodněného prostředí

Výlety dětí pocházejících ze sociálně vyloučeného prostředí probíhaly především v průběhu letních a podzimních měsíců. Akce měla u dětí velký ohlas a byly z ní nadšené. Jedním z hlavních cílů projektu bylo poskytnout dětem smysluplné volnočasové vyžití, což se určitě povedlo. Celkem se uskutečnily 3 výlety.

Život ve městě

V rámci projektu Život ve městě 2021 jehož cílem bylo předcházet vzniku kriminální činnosti mládeže na území města Frýdek – Místek bylo realizováno několik aktivit. Spolu s pracovníky centra děti navštívili dvakrát Jump centrum. Tato aktivita měla u dětí velký úspěch, proto se pracovníci rozhodli ji zrealizovat hned dvakrát. Každé návštěvy se účastnilo 5 dětí. Dále pak pracovníci s dětmi navštívili kolotoče, celkem bylo umožněno 10 vstupů na vybrané atrakce. Dětem se výlet moc líbil, avšak na organizaci a dohled na bezpečí dětí byl náročnější. Třetí aktivitou, která se uskutečnila, byla návštěva kina. Děti si vybrali film After, tajemství, který se jim moc líbil. Z projektu byly dále nakoupeny další pomůcky.

Mobilní hospicová péče v Charitě Frýdek-Místek

Projekt navázal na projekty mobilní hospicové péče v Charitě Frýdek-Místek podpořené SMFM v minulých letech. O tento typ péče je zájem, což dokládá stále rostoucí počet klientů. Problémem však je, náročnost této služby - časová, psychická, finanční a také to, že platby pojišťoven nezajistí úhradu veškerých nákladů. To, co neuhradí veřejné pojištění, jde k tíži poskytovatele. Mobilní hospicová péče je poskytována pacientům, kteří jsou již v terminální fázi svého života. Hlavním cílem péče je umožnit umírajícím důstojný odchod v okruhu svých nejbližších v domácím prostředí. Důraz je kladen na zmírňování bolesti a dalších obtíží.

Ozdravný pobyt pro klienty denního centra Maják

V rámci projektu se uskutečnil ozdravný pobyt pro klienty denního centra Maják. Pobyt se účastníkům velmi líbil a odjížděli spokojení, hodnotíme tedy projekt jako úspěšný a přínosný pro svou cílovou skupinu. Pobyt se uskutečnil v penzionu Brněnka ve Velkých Losinách, tedy v horském prostředí, které je pro klienty zdravotně prospěšné. Klienti se aktivně účastnili procházek po okolí, návštěvy blízkého zámku, mohli využít termálních bazénů a samozřejmě pro ně byla připravena nabídka volnočasových aktivit.