Aktuálně u nás

Charita sobě „Jak budovat vztah s dětmi“ 2. díl
29. dubna 2022 Aktuálně u nás

Charita sobě „Jak budovat vztah s dětmi“ 2. díl

Dne 26. dubna lehce chladivé úterní dopoledne jsme příjemně strávili s naší milou paní lektorkou Hankou Baránkovou, z Poradenského centra ve Frýdlantu nad Ostravicí, na druhém pokračování semináře „Jak budovat vztah s dětmi“.

Kurz „Psychiatrické minimum I“ pro Charitní pečovatelskou službu
29. dubna 2022 Aktuálně u nás

Kurz „Psychiatrické minimum I“ pro Charitní pečovatelskou službu

V rámci individuálního vzdělávání nás 26. dubna čekal kurz pod názvem „Psychiatrické minimum I, úvod do problematiky“. Z týmu Charitní pečovatelské služby byl o kurz velký zájem, sešlo se nás 13 a přidala se 1 kolegyně z Terénní odlehčovací služby. Každá z nás šla na kurz s různými očekáváními a představami a přiznávám, co se mě týká, s nepříliš velkou znalostí problematiky, ale s o to větším zájmem. Přece jen lidé s psychiatrickými onemocněními nepatří mezi naši cílovou skupinu. Setkáváme se ale s klienty, trpícími demencí a výjimečně i např. se zaléčenými schizofreniky.

Cestou necestou s dobrovolníky Charity Frýdek-Místek
27. dubna 2022 Aktuálně u nás

Cestou necestou s dobrovolníky Charity Frýdek-Místek

Situace odehrávající se na Ukrajině s sebou přinesla a stále přináší vlnu solidarity, která zasáhla většinu států Evropy. Možná právě díky tomu, že je nám Ukrajina zeměpisně tak blízko, pociťuje mnoho z nás potřebu semknout se a pomoci. S tím, jak Ukrajinci před válkou prchají do okolních zemí je samozřejmě spojena i nutnost těchto států zajistit podmínky, které budou podporující jak pro Ukrajince, tak pro vlastní občany. Na vytváření vhodných podmínek a prostředí se však podílí i mnoho organizací a hlavně osob. Někdy není lehké tyto vhodné podmínky připravit a skloubit, avšak není to ani nemožné. A tak se teď ohlédneme za těmi, kteří se z vlastní dobré a svobodné vůle rozhodli napomoci těm, kteří to nyní potřebují nejvíce – za dobrovolníky.

Hledání ztraceného spánku
22. dubna 2022 Aktuálně u nás

Hledání ztraceného spánku

O čem to dnes bude? Jste zvědaví? Děti z klubu Nezbeda byly také. Poprvé v historii Klubu Nezbeda se uskutečnilo spaní v klubovně pro klienty z místeckého i frýdeckého klubu za podpory města Frýdku-Místku v rámci projektu Prevence kriminality.

Dobro-pohyb, tak trochu jiná sbírka
14. dubna 2022 Aktuálně u nás

Dobro-pohyb, tak trochu jiná sbírka

Na přelomu roku jsme si vyzkoušeli v Charitě Frýdek-Místek něco nového. Tedy pro nás něco nového. Podobné benefiční výzvy ať už jednotlivců nebo skupin jsou v poslední době poměrně obvyklé, u nás se ale jednalo o něco nového ve více směrech. Takže jsme „neobjevili kolo“, ale „charitní kolečko“. Nebo spíše správně objevili jsme Ameriku podobně jako Kolumbus, tedy zemi, kterou už před námi objevili jiní :-)

Charita sobě
11. dubna 2022 Aktuálně u nás

Charita sobě

V uplynulém týdnu proběhlo 5 seminářů v rámci projektu Charita sobě. Ohlasy na některé si můžete přečíst níže.

DARUJARO
6. dubna 2022 Aktuálně u nás

DARUJARO

V minulém týdnu se několik z našich středisek rozhodlo udělat radost nejen seniorům, ale také ukrajinským dětem, které to v současné době potřebují nejvíc.

Charita sobě se po zimní přestávce rozjela plným tempem
4. dubna 2022 Aktuálně u nás

Charita sobě se po zimní přestávce rozjela plným tempem

V rámci projektu interního vzdělávání Charita sobě se termíny seminářů 3. ročníku po zveřejnění rychle zaplnily. Poptávka byla opravdu veliká, takže jsme museli lektory požádat, aby přidali další termíny. V předcházejících dnech následovalo několik seminářů po sobě, a tak opět přinášíme postřehy a hodnocení účastníků. Když před lety Erika Gottwaldová, původem z Ukrajiny, začínala pracovat v Charitě Frýdek-Místek, nemohla mít ani tušení, jaká zkouška její zemi i občany potká, a jak bude její znalost ukrajinštiny potřebná. Více o tom v příspěvku z Klubu Nezbeda.

Kurz „Manažerské dovednosti“
4. dubna 2022 Aktuálně u nás

Kurz „Manažerské dovednosti“

V závěru loňského roku Charitu Frýdek-Místek oslovila Mgr. Monika Kornetová ze vzdělávací agentury Apeiron Consulting s. r. o. z Příbora s nabídkou 3dílného kurzu Manažerské dovednosti. Kurz probíhal v Rožnově pod Radhoštěm v průběhu ledna až března, lektorkou byla Mgr. PaedDr. Věra Facová. Někteří z účastníků se s námi podělili o své dojmy. Jak byli s kurzem spokojeni a co jim přinesl, se můžete dočíst v následujícím textu:

V březnu jsme zahájili 3. ročník projektu Charita sobě
28. března 2022 Aktuálně u nás

V březnu jsme zahájili 3. ročník projektu Charita sobě

Oč se jedná? Jednoduše řečeno jde o projekt interního vzdělávání, kdy naši zaměstnanci se stanou lektory a přednášejí jiným zaměstnancům, svým kolegům, na zvolené téma. Chce to pořádnou dávku odvahy, ale jsou takoví a jejich počet roste. Více o projektu na https://charitafm.cz/co-delame/charita-sobe/.
A jak posluchači hodnotí uskutečněné semináře?

„Paměť slábne, pokud ji necvičíš.“ – Marcus Tullius Cicero
21. března 2022 Aktuálně u nás

„Paměť slábne, pokud ji necvičíš.“ – Marcus Tullius Cicero

Tento výrok je pravdivý, proto jsme uspořádali přes SeniorPoint ve Frýdlantu nad Ostravicí další kurz „Hrátky s pamětí“.

Pohled na současnou situaci očima žen, které se denně zapojují do pomoci v Krajském asistenčním cent
20. března 2022 Aktuálně u nás

Pohled na současnou situaci očima žen, které se denně zapojují do pomoci v Krajském asistenčním cent

Válka, která propukla na Ukrajině v nás vyvolává nejrůznější možné pocity a emoce. Někteří lidé měli to štěstí, že se jim podařilo dostat se z válečné zóny své země a docestovali až sem. Jiní takovéto štěstí neměli. Denně se můžeme setkat s lidmi, kteří zažívají pocity strachu, obav, smutku a zoufalství. Neví, co přinese zítřek. Museli opustit své domovy, rodiny, muže, a to proto, aby zachránili životy své a svých dětí. Přes veškeré útrapy a šrámy na duši, s nimiž lidé z Ukrajiny přijíždějí, existuje na této době něco pozitivního. Tato doba nás všechny opět učí semknout se, soucítit a vzájemně si napomáhat. Některé naše pracovnice se bez váhání aktivně připojily k pomoci Ukrajincům, kteří se dostali až sem k nám. Pravidelně vyrážejí do Krajského asistenčního centra pro pomoc Ukrajině v Ostravě, kde už jen svou přítomností a podporou napomáhají těm, kteří to právě potřebují nejvíc. A tak jsme se zeptali paní Hany Baránkové, psychoterapeutky a vedoucí Poradenského centra ve Frýdlantě nad Ostravicí, paní Jolany Orlíkové, vedoucí Oázy pokoje a paní Eriky Gottwaldové z Oázy pokoje, která je přímo rodilou Ukrajinkou, jak na současné dění pohlížejí.

Kurz Argumentace a vyjednávání
17. března 2022 Aktuálně u nás

Kurz Argumentace a vyjednávání

Kurz Argumentace a vyjednávání, který se uskutečnil 16. března 2022 v online prostředí, byl pro všechny účastníky velmi přínosný. Pořádala jej Nadace rozvoje občanské společnosti z Prahy. NROS organizuje např. celonárodní sbírku Pomozte dětem.

Kurz „Stimulační techniky u klientů s poruchami hybnosti“
11. března 2022 Aktuálně u nás

Kurz „Stimulační techniky u klientů s poruchami hybnosti“

Ráno ve čtvrtek 10. března se 15 pracovníků v sociálních službách sešlo v kulturní místnosti Domu pokojného stáří, oddělení 2, kde se uskutečnil kurz pořádaný vzdělávací institucí Schola Medica a vedený lektorkou Mgr. Marcelou Kučerovou. Téma kurzu bylo „Stimulační techniky u klientů s poruchami hybnosti“.

Proč jsem ráda v Charitě Frýdek-Místek
16. února 2022 Aktuálně u nás

Proč jsem ráda v Charitě Frýdek-Místek

Paní Michnová, která zanedlouho odchází do důchodu se s námi podělila o svou retrospektivu.