Projekty

Mimo svou kontinuální činnost realizuje Charita Frýdek-Místek také nejrůznější projekty. Stejně jako jsou rozličné naše cílové skupiny, formy našich služeb jsou rozmanité i naše projekty. Některé jdou napříč středisky, některé jsou zaměřené úzce na konkrétní činnost, některé jsou rozvojové, jiné doplňují základní poskytované služby, jiné jsou jakousi nádstavbou, některé jsou opakující se a dlouhodobé, jiné jendorázové. Jsou prostě pestré, jako celá naše Charita, jako život sám.

 

 

Maňáskové divadlo Šikulka navštívilo děti z Centra Pramínek
7. listopadu 2019 Aktuálně u nás

Maňáskové divadlo Šikulka navštívilo děti z Centra Pramínek

Maňáskové divadlo Šikulka navštívilo po roce děti z Centra Pramínek. Děti se zábavnou a hravou formou seznámily s různými tématy v rámci krátkých pohádkových příběhů. „O líném zajíčkovi“ je název první pohádky, která děti motivuje k práci, úklidu, péči o sebe a naše prostředí. Další pohádka se jmenovala „O poctivém Pepíkoví“. Chlapci, který se přistěhoval s rodinou z města na vesnici a chce se stát členem party místních dětí, ale musí za to něco zaplatit…. „Julčin nový kamarád“ je název poslední pohádky, která vypráví o holčice, která přišla o svého nejlepšího kamaráda. Začalo to vcelku nevině v době, kdy Julčin táta donesl domů počítač…

Den pro pečující v Dobré
2. listopadu 2019 Aktuálně u nás

Den pro pečující v Dobré

Charita Frýdek-Místek letos spustila projekt na podporu osob, které v domácím prostředí pečují o svého blízkého. Během akcí nesoucích název „Den pro pečující osoby“ se snažíme pečujícím poskytnout odbornou pomoc a podporu, kterou si zaslouží a hlavně potřebují.

Další doučovací rok začal
23. října 2019 Aktuálně u nás

Další doučovací rok začal

S novým školním rokem nám začalo i doučování. Doučování dětí zprostředkované Charitou Frýdek-Místek má už pětiletou tradici. Některé děti společně s rodinami jsou naší součástí už několik let, jiné se staly naší součástí teprve letos. Krok za krokem se postupně blížíme společnému cíli, a to zvládnout základní školní docházku s prospěchem, který může být dobrým startem do dalších let dospívání i do života.  

Preventivní programy s Rebelem
21. října 2019 Aktuálně u nás

Preventivní programy s Rebelem

Dospívání je krásné období, na které vzpomínáme celý život. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste sami řekli „Když mi bylo patnáct, tak…“ a začali vzpomínat na bezstarostné období mládí, kdy vaší jedinou povinností bylo chodit do školy. Je to však také období, kterým se můžeme docela protrápit. Tlak ze strany spolužáků, více se řeší vzhled, kdo se s kým baví a nebaví; věci, které se vám dnes zdají jako malichernosti, pro vás v „–nácti“ byly otázkou života a smrti. S rozvojem technologií a internetu se k těm klasickým trápením dospívajících přidávají ještě další problémy, které generace před nimi nemusely vůbec řešit.

Sfumato aneb splývavé čtení
9. září 2019 Aktuálně u nás

Sfumato aneb splývavé čtení

Na konci letních prázdnin jsem měla možnost účastnit se třídenního školení Sfumato v Ostravě, které se zabývalo technikou Splývavého čtení. Při výuce čtení touto metodou dochází u dítěte k rozvoji slovní zásoby v podobě poznávání řady nových slov, jejichž význam umí správně interpretovat a následně je vhodně použít v souvislostech. Sfumato dává velké množství podnětů a nápadů ke zpracování písmen, ať už v dramatické, výtvarné, či pohybové výchově. Je to učení všemi smysly a hrou a vrací se tak k myšlenkám známého pedagoga Jana Amose Komenského.

Animátoři volného času
26. srpna 2019 Aktuálně u nás

Animátoři volného času

Animátory nemusíte potkat jen na dovolené u moře, ale i na ulici Míru a Křižíkově, kde třikrát týdně v odpoledních hodinách připravují a vytvářejí aktivity pro místní děti. Při příchodu je děti vítají, běží k nim a volají: „Co dneska budeme dělat? Půjčíš nám míč? Budeme si malovat na dece?“ To je jen střípek z projektu „Animátor“, který již druhým rokem realizuje Charita Frýdek-Místek.

Stáže ve firmách – Dobrý start
5. srpna 2019 Aktuálně u nás

Stáže ve firmách – Dobrý start

Červenec pro klienty Centra Pramínek začal velmi zajímavě. Pracovnice s klienty v průběhu července absolvovaly tři pracovní exkurze ve firmách, které působí v okrese Frýdek-Místek. Postupně jsme se podívali do Marlenky, Hyundaie a Technických služeb FM.

Technika Sfumáto bude pomáhat dětem spolupracujícím s Centrem Pramínek
19. července 2019 Aktuálně u nás

Technika Sfumáto bude pomáhat dětem spolupracujícím s Centrem Pramínek

V dnešní době se děti často potýkají s tím, že mají problémy s mluvením, s řečí a později také se samotným čtením a vyslovením některých slov. Můžeme se dlouze bavit a hádat co je toho příčinou. Ovšem existuje metoda, která je poměrně dlouhodobě mezi námi a postupem let se také velmi vylepšila a zdokonalila. Říká se jí Sfumáto neboli splývavé čtení. Díky této metodě se dát s dětmi hravě pracovat již v MŠ a dále poté pokračovat na škole základní. Je to jedna z možností jak dětem pomoci a proto vznikl nápad zaškolit člověk právě na tuto techniku.

Děti z klubu Centra Pramínek navštívily Dinopark
16. července 2019 Aktuálně u nás

Děti z klubu Centra Pramínek navštívily Dinopark

Děti z Klubu Centra Pramínek se podívaly do tajemného světa druhohor a navštívily nepoznaný svět dinosaurů. Navštívily také 3D kino, kde na ně čekal příběh dinosaura, ve kterém mohly vidět, jak v té době fungoval a vypadal svět.

Doučování Charity Frýdek-Místek zakončilo další školní rok  
15. července 2019 Aktuálně u nás

Doučování Charity Frýdek-Místek zakončilo další školní rok  

Doučování realizuje Charita Frýdek-Místek od roku 2016 a letošní školní rok je dalším, který jsme společně s dětmi zakončili. Nyní nás po zásluze všechny čeká odměna ve formě dvou měsíců prázdnin. Ve výjimečných případech, bude doučování probíhat i přes prázdniny, a to hlavně proto, aby si děti více prohloubily získané znalosti ve škole.