Preventivní programy s Rebelem
21. října 2019 Aktuálně u nás

Preventivní programy s Rebelem

Dospívání je krásné období, na které vzpomínáme celý život. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste sami řekli „Když mi bylo patnáct, tak…“ a začali vzpomínat na bezstarostné období mládí, kdy vaší jedinou povinností bylo chodit do školy. Je to však také období, kterým se můžeme docela protrápit. Tlak ze strany spolužáků, více se řeší vzhled, kdo se s kým baví a nebaví; věci, které se vám dnes zdají jako malichernosti, pro vás v „–nácti“ byly otázkou života a smrti. S rozvojem technologií a internetu se k těm klasickým trápením dospívajících přidávají ještě další problémy, které generace před nimi nemusely vůbec řešit.

Jednou z novinek v našich životech jsou sociální sítě, na kterých teď „žije“ téměř každý dospívající. Virtuální svět nejen že může vytvářet nátlak na to, jak vypadat a žít, ale také usnadňuje kontakt s lidmi po celém světě. „Jako velké riziko vnímám, že rodiče nemají přehled o činnosti svých dětí na internetu. Děti si často neověřují profily lidí, které si přidávají na sociálních sítích a sdílí s nimi velmi důvěrné informace. Kvůli tomu dochází k úniku citlivých dat (osobních údajů, vyskytuje se problematika sextingu apod.). Děti se tak mohou stát oběťmi vydírání,“ vysvětluje metodička prevence 4. ZŠ ve Frýdku-Místku Soňa Halamová. Právě nástrahám na internetu se věnují interaktivní přednášky pracovníků Rebelu, které probíhají na místních základních školách. Pracovníci se snaží děti do přednášky aktivně zapojovat, zjišťovat jejich názory a znalosti a  dále s nimi během přednášky pracovat. Nevěnují se však jen on-line prostředí a jeho nástrahám, ale také otázkám užívání návykových látek, jiné trestné činnosti, gamblingu nebo také tématu, jak v dnešním světě čelit dezinformacím.

Do projektu preventivních přednášek na základních školách, který je podporován městem Frýdek-Místek, se zapojily hned tři základní školy – 4. ZŠ, 7. ZŠ a ScioŠkola. Výhodou pracovníků Rebelu je skutečnost, že s dětmi pracují v terénu, a proto mohou přednášky doplnit reálnými příběhy ze života, které děti osloví více než suchá teorie. Mohou také ukázat, že i jedno špatné rozhodnutí může dramaticky ovlivnit nejen život jich samotných, ale i život jejich rodičů a okolí. „Samozřejmě nelze předpokládat, že by po jedné či dvou přednáškách docházelo ke změnám v chování dětí. Co je však pozitivní, je zcela určitě skutečnost, že žáci nad danou problematikou přemýšlejí a diskutují mezi sebou. K problematice se také vracíme v hodinách výchov,“ dodává Halamová.

Preventivní přednášky realizují pracovníci Rebelu již sedmým rokem a pro každý školní rok připravují nabídku témat podle aktuálních trendů.