Divadlo, které pomáhá
24. června 2021 Aktuálně u nás

Divadlo, které pomáhá

Bylo nebylo a jeden podvodník se rozhodl, že znepříjemní život nejednomu seniorovi. Lákal jej na slevy, lákal jej na „výhodné“ půjčky, na zřízení „prospěšného“ účtu, případně na šíření podvodných řetězových emailů. Jeho cílem bylo získat podvodem prospěch a zisk. Tak přesně s těmito nástrahami se setkal nejeden z nás. Větší problém však nastává u lidí, kteří se neumí dobře sami bránit, případně neví, jak na to. Velmi ohroženou skupinou, kterou většina podvodníků má jako svůj cíl, jsou právě senioři. A právě za podpory dotace Odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality Magistrátu statutárního města Frýdek-Místek vzniklo divadelní představení „Jak nenaletět podvodníkům, aneb víme, jak se chránit.“ 

Pracovníci Charity Frýdek-Místek se stali herci a za účelem seznámení seniorů s nástrahami, které jim můžou hrozit, sehráli několik scének, inspirovaných skutečnými událostmi. Jedna ze scének ukazuje, jak zástupce energetické společnosti dokáže využít nepozornosti a důvěřivosti seniora a obratně jej dovést až ke změně dodavatele elektřiny. Další scénka naopak ukazuje, jak jednoduše lze působením na city, získat finanční prospěch. V poslední době je také již mnoho seniorů, kteří se obratně pohybují na sociálních sítích a celkově internetu. A této skutečnosti se opět snaží podvodníci využít. Ať už tak, že si senior založí účet např. na seznamce a později zjistí, že se zavázal hradit každý měsíc poplatky za jeho zřízení, případně tak, že s důvěrou ve zprávy, které dostává, je šíří dál a dál. A to, aniž by tušil, že se může jednat o fake news, neboli podvodnou zprávu. Možnosti podvodníků, jak využít důvěřivosti a citlivosti člověka jsou velké. Je proto nezbytné umět se jim postavit a zároveň jejich útokům i předcházet. Smyslem divadelních scének, které v projektu vznikly, je upozornit na nejběžnější hrozící nástrahy a zároveň lidem ukázat cestu, jak proti těmto útokům postupovat a jak se účinně bránit.

Důležité je však pamatovat na to, že důvěra je křehká jako květina, které dlouho trvá, než vyroste, avšak v okamžiku je možné ji zašlápnout.  Proto zkusme jejímu „zašlápnutí“ předejít tím, že dříve nalezneme informace o tom, jak podvodníkům nenaletět.

 

Logo_města_Frýdek-Místek

 

 

JUDr. Jana Havláková

PR manažer
Tel.: 734 682 682 E-mail: 58AkO65n78xy.Z4WH-uk87j71fkmb