Do práce na kole? To umíme nejlépe ve Frýdku-Místku a okolí Zobrazit fotogalerii
7. června 2021 Aktuálně u nás

Do práce na kole? To umíme nejlépe ve Frýdku-Místku a okolí

Do práce na kole, tak se jmenovala výzva, která se již po několikáté uskutečnila v celé České republice. Pravidla jsou jednoduchá – sestav tým ze svých spolupracovníků, zaregistrujte se a v měsíci květnu se do práce dopravujte bezmotorově. Ideálně každý den, protože tato výzva není o nasbíraných kilometrech, resp. týmová soutěž není o nasbíraných kilometrech, ale o pravidelnosti. Každá jízda na kole, koloběžce, pěšky se prostě počítá.  

S nápadem na letošní zapojení Charity Frýdek-Místek přišla naše HR manažerka Martina Petrová. Nakonec se podařilo dát dohromady dokonce tři týmy – Ředitelství (Martina Petrová, Tonda Vrábel, Martin Hořínek), Nezbeda (Jana Boščíková a Jana Maluchová) a Oáza pokoje (Táňa Bílasová, Bohunka Poláčková, Iva Kulhánková a Peťa Šajer) a nebyli jsme jen tak do počtu. Ba právě naopak. Ze zhruba dvacítky firemních týmů z Frýdku-Místku a okolí jsme měli všechny týmy v první desítce (Oáza pokoje 7., 92,8% pravidelnost), dva v top 3 (Ředitelství 3., 97,4% pravidelnost) a tramdadá Nezbedu na samotné špici se 100% pravidelností. Z našich týmů měly stoprocentně nemotorové cesty do práce a zpátky v květnu kromě obou Jan z Nezbedy ještě Iva a Bohunka z Oázy a Martina z Ředitelství. A aby těch superlativů nebylo málo, tak Tonda Vrábel měl na Frýdeckomístecku najeto nejvíce km – 852,7 km (celkově jsme všichni našlapali 2 778,26 km). 

A jaké to bylo pro samotné účastníky? Všichni se shodují na pozitivech, byť pár „ale“ se našlo. Už samotný způsob dopravy do práce mimo akci je totiž pro jednotlivé účastníky rozdílný. Zatímco někteří se pěšky, nebo na kole vzhledem k blízkosti dopravují téměř celoročně, pro jiné to byla velká změna. „Nejlehčí bylo jezdit na kole. Jezdíme takto celý rok, pokud zrovna není metr sněhu nebo náledí,“ konstatuje Jana Maluchová a Jana Boščíková ji doplňuje: „Nejtěžší bylo naopak mytí a leštění kola na společné focení.“ Nejen ženská část se obecně shoduje na tom, že podmínka pravidelnosti byla impulzem k pravidelnému pohybu: „Konečně jsem se dokopala k pravidelné aktivitě,“ shrnuje Bohunka Poláčková a Iva Kulhánková potvrzuje: „Po delší době jsem se začala více a pravidelně hýbat, to už mi fakt chybělo, spálila pár kalorií, byla déle na čerstvém vzduchu.“  

Nebylo ale vše jednoduché. Kromě sebe sama museli účastníci překonávat i nástrahy počasí, které nebylo v květnu kdovíjak hezké. „Zmoknul jsem asi 10x. Ten kopec domů byl jednu dobu furt mokrý,“ vypočítává Peťa Šajer a kolegyně Táňa Bílasová doplňuje: „Terén kolem Olešné byl kvůli dešti hodně blátivý, měnila jsem často trasy.“ Jiní to měli na druhou strany vychytané: „Nezmokla jsem ani jednou, vždycky jsem počkala, až to přejde,“ usmívá se Martina Petrová. „Ano, zmokla jsem. Ale minimálně. Prozradím na sebe něco, co by se nemělo. Umím jezdit i s deštníkem,“ sděluje svůj tip na nepřízeň počasí Jana Maluchová. Protichůdné vnímání potvrzují pánové. „Nejhorší bylo přinutit se ráno znovu sednout na kolo a jet v každém počasí víceméně stejnou cestu,“ zamýšlí se Martin Hořínek, „a nejlehčí paradoxně poslední den 20 km běh do Frýdku-Místku, protože to byla změna. No zpátky už to bylo trochu horší po 3 týdenní absenci delšího pohybu.“ (Martin měl totiž na začátku druhého týdne po cestě do práce na kole nehodu, a tak byly delší vyjížďky po zbytek měsíce pasé.) „Nejtěžší byla poslední jízda 31. 5. 2021 Zlínský kraj,“ hodnotí Tonda Vrábel. Tondovi 100% úspěšnost pokazil jediný den, kdy se po sérii zmoknutí rozhodl jet autem a jako naschvál ještě platil poprvé v životě pokutu. Zato se poslední den „naprosto nesoutěžně“ odhodlal k trháku a cestou z práce přes 100 km upevnil své kilometrové vítězství. 

A příští rok zase? Určitě, shodují se jednomyslně všichni letošní účastníci. Mimo to vše výše uvedené ukázala květnová cyklojízda také něco o nás. „Nejtěžší byl přijmout fakt, že mě na úplném konci předběhnul v počtu kilometrů zasádrovaný parťák  a zjištění, že jsem fakt soutěživá,“ uzavírá organizátorka akce Martina Petrová. 

Mgr. Martin Hořínek MBA

Mgr. Martin Hořínek MBA

ředitel
Tel.: 605 232 813 E-mail: 88EDZ.2%-kvxV94WH-uk87j71fkmb