Motivace k tomu stát se dobrovolníkem mohou být různorodé. Pro některé je inspirací setkání s jiným dobrovolníkem, který oslovuje svým příkladem. Další chtějí nějak smysluplně naplnit svůj volný čas, který mají. Jiní např. ztratili své blízké a rozhodli se zaplnit prázdné místo službou druhým. Specifickou skupinu dobrovolníků tvoří ti, kteří jsou na začátku své profesní kariéry a rozhlížejí se, kterým směrem se vydat dále. Dobrovolnictví pro ně může být cestou, jak získat nové zkušenosti, které se mohou stát vodítkem v jejich dalším životním směřování. Podobnou zkušenost prožívá v tomto roce slečna Michaela Slavíková, která se rozhodla pro dobrovolnictví skrze Charitu Frýdek-Místek. O své zkušenosti se podělila v krátkém rozhovoru, který by mohl být inspirací pro další mladé lidi, kteří se pokouší najít své místo a uplatnění ve světě.
Jak jste se dostala k dobrovolnické činnosti?
„Moje cesta dobrovolnictvím začala už v roce 2018 a pravděpodobně ji nastartovala moje akční povaha, která se projevuje především v oblastech, na kterých mi záleží a kde mám možnost něco změnit. Po několika letech zaměření na environmentální otázky jsem se začala více soustředit na práci s lidmi. Zpočátku jsem nebyla příliš aktivní a věnovala se dobrovolnictví spíše příležitostně. Zlomový moment přišel s praxemi, které byly požadovány pro přijímací řízení na univerzitu. Konkrétně se jednalo o obor psychologie, jenž je dnes velmi populární. S rostoucí popularitou tohoto oboru však roste i náročnost jeho studia, a často to právě mimoškolní aktivity rozhodují o přijetí. Když jsem poprvé navštívila svou praxi, neměla jsem žádná velká očekávání. Postupně jsem si ale vytvořila silný vztah k pacientům, které jsem pravidelně navštěvovala a důvod mých návštěv se začal postupně měnit.“
Kterou službu jste si v Charitě Frýdek-Místek vybrala a z jakého důvodu?
„Vybrala jsem si službu Oáza pokoje, která poskytuje pobytovou péči s nepřetržitým provozem pro osoby s chronickým duševním onemocněním. Ačkoli jsem měla možnost pracovat s různými skupinami lidí, tato zkušenost je pro mě nová. Považuji to za výzvu, ve které bych ráda rozšířila své obzory. Můj zájem o tuto oblast ještě umocnila častá stigmatizace duševních nemocí, které bych ráda čelila svou osobní a podloženou zkušeností.“
Jaké jsou Vaše dosavadní zkušenosti s dobrovolnictvím?
„Mám zkušenosti s dobrovolničením ve Fakultní nemocnici v Olomouci a aktuálně ve Frýdku-Místku, přičemž jsem se zaměřovala především na terapeutické dobrovolnictví. V současnosti zde působím jako dobrovolník v nadaci pro onkologické pacienty a jsem členem dobrovolnického studentského klubu.“
Jste v kontaktu nebo znáte další mladé lidi, kteří podobně jako vy jsou dobrovolníky?
„Pokud neberu v úvahu ostatní zájemce o studium psychologie, tak ne. Vlastně se mi nikdy nestalo, že bych potkala někoho, kdo by to použil jako informaci o sobě. Přijde mi to jako velká škoda a ráda bych ostatní povzbudila, aby si to alespoň vyzkoušeli. Čas, který dobrovolnictví věnujete, se vám vrátí mnohonásobně.“
Děkujeme slečně Michaele za svědectví i její službu a přejeme mnoho radostných poznání na její cestě. Dobrovolnická činnost může člověku, který ji vykonává, mnohé dát. Také o tom je nový program Charity Frýdek-Místek pro školy, který se v těchto měsících rozbíhá. Jeho cílem je společně s žáky a studenty objevovat, jaký potenciál se v každém člověku ukrývá, a na druhé straně, co všechno člověku přinese, když něco ze sebe dává druhým.
Mgr. Ing. Jan Slavík
PR manažer, koordinátor dobrovolníků
Tel.: 734 682 682 E-mail: 58Ah9-5n4dm%C1.7~bGkW_29g