Motivace, vytrvalost, preciznost, ale i zábava a potěšení…. V tomto duchu se nesla několika denní práce klientů Domu pokojného stáří, kteří věnovali svůj čas netradiční aktivitě, jejíž výsledkem bylo celkem 25 unikátních panenek pro dobrou věc.
Klienti, věčně mladí duchem, se totiž rozhodli věnovat se něčemu smysluplnému. Tento akt solidarity spočíval v ručním šití panenek. Ty jsou určeny pro mezinárodní humanitární organizaci UNICEF, která zajišťuje lepší životní podmínky dětí ve světě.
Při představě, že každá z těchto panenek může pomoci zachránit život jednoho dítěte, byla práce seniorů na projektu naplněna velkým nadšením a smyslem. Věděli, že každý výtěžek z adopce jedné panenky poskytne financování pro jednu očkovací dávku, kterou obdrží děti z rozvojových zemí. Tato očkovací dávka může pomoci v boji proti různým smrtelným nemocem, kterým jsou děti v těchto zemích vystavovány.
„Do schránky našeho domova přišel propagační materiál UNICEF. Již dříve jsme se věnovali háčkování chobotniček pro nemocnice, a tak jsme věděli, že právě tohle je něco pro naše klienty. Prostřednictvím video dokumentu jsme klientům představili Dětský fond OSN UNICEF a celkový záměr tohoto projektu. Tato myšlenka je nadchla natolik, že chtěli začít nejlépe hned. Jedna z klientek si dokonce hned po představení UNICEF jednu z panenek obratem zakoupila.“, dělí se s námi Lucie Zíková, vedoucí pracovnice střediska.
Po dobu několika dní se do tohoto procesu zapojilo celkem 18 klientů domova. Každý z nich přispěl svým jedinečným stylem, dovednostmi a nápady do výroby. Chlapec nebo dívka? Dlouhé či krátké vlasy? Modré nebo hnědé oči? Letní nebo zimní outfit? Možnosti byly nekonečné. Každá panenka, kterou ušili, je výsledkem jejich vlastní fantazie a kreativity, bez jakýchkoliv omezení.
„Na panenkách jsme pracovali postupně, a to od března až do září. Nikam jsme nespěchali, protože jsme věděli, že odeslání postačí až v září. Nejdříve proběhla sbírka materiálu v rámci naší charity. Co se nepovedlo sesbírat, bylo následně nakoupeno. Vzhledem k tomu, že mají klienti rádi pestrost programu, rozvrhli jsme tvorbu panenek do několika dnů. Zakládali si na tom, aby byly panenky „vymazlené“, a tak se rozhodli každou z nich obohatit o vlastní cestovní vak – dárkový pytlík. Za nějaký čas bychom se chtěli k panenkám určitě vrátit. Začátkem roku 2024 bychom se však chtěli zaměřit na háčkování chobotniček a čepiček pro dětské oddělení Nemocnice Frýdek-Místek.“, popisuje dále Lucie Zíková.
Každá panenka, kterou senioři ušili, byla následně opatřena svým rodným listem. Ten obsahuje nejen základní informace o panence, ale také kontakt na výrobce. V tomto případě tedy na seniora, který panenku s láskou vytvořil. Po adopci panenky, obdrží výrobce informace o tom, kde se jeho panenka právě nachází. Ale co je nejdůležitější, dostane zprávu, že jeho panenka pomohla zachránit jeden dětský život.
Klientka Maruška, se k tomu vyjádřila velice emotivně: "Když vím, že to má smysl, a že to někomu pomůže, proč bych se nezapojila. Vím, že jsou mezi námi takoví, kteří potřebují pomoc druhých.", vysvětluje se slzami v očích. "Já už jsem stará. Mně už nic nechybí, já nic nepotřebuji. Jediné, co chci je, aby se měli i ostatní alespoň z poloviny tak dobře, jako já. A pokud stačí opravdu tak málo, abych zachránila lidský život a dala tak někomu naději, tak není o čem rozmýšlet.", doplňuje.
Reakce klientů byly vždy plné dojetí a spokojenosti. Z jejich výrazů bylo znatelné, že byla krásným způsobem uspokojena potřeba „být užitečný“, což se nejvíce projevilo při zjištění, že jsou jejich panenky vystaveny na stránkách UNICEF, a co víc, že jedna z nich už dokonce našla svého nového majitele.
Nyní jsou již všechny tyto panenky vystaveny na webových stránkách https://eshop.unicef.cz/panenky/?page=3, díky čemuž se můžete přidat k nám a koupí panenky pomoci k lepšímu životu.