Psychologická první pomoc v rámci Charity sobě
19. listopadu 2024 Aktuálně u nás

Psychologická první pomoc v rámci Charity sobě

Projekt Charita sobě, jehož 5. ročník se pomalu blíží k svému závěru, letos opět nabídl řadu zajímavých a poučných seminářů. Jeden z nich měl název Psychologie první pomoci a jak již název napovídá, dotýkal se tématu, které je velmi blízké zaměstnancům Charity. A nejen jim. Každý člověk se občas dostává do situací, kdy se setká s někým, kdo takovou pomoc potřebuje. „Jak mám reagovat? Co mám říct? Na co se zeptat? Kdy raději mlčet?“ To jsou některé z otázek, které se člověku mohou honit hlavou. Ne vždy si s těmito otázkami a náročnými situacemi víme rady. Naopak, může představa takovýchto setkání, nahánět hrůzu.

Odpovědi na tyto otázky, ale i spoustu dalších, se snažila v semináři Psychologická první pomoc zodpovědět zkušená lektorka, psychoterapeutka a naše kolegyně Hana Baránková, která se za svou praxi setkala s mnoha případy a situacemi. A své zkušenosti mohla mj. zužitkovat spolu se svými kolegy také po nedávných povodních při poskytování krizové intervence, která je s tímto tématem úzce spjata.

K tématu pomoci lidem po povodních se hned na úvod přidaly další, jako např. úmrtí blízké osoby, situace po dopravní nehodě, krize mladých lidí, vyhrocená situace v práci, atd. V těchto situacích v nás může být touha pomoci a zároveň i jistá obava a bezmoc. Přednášející symbolicky připodobnila člověka v těžké situaci jako toho, kdo uvázl v nějaké propasti. Otázkou je, jak mu pomoci z této propasti smutku, krize, bolesti, aj. dostat se ven, jak člověka pomyslně vytáhnout?

Spousta lidí už od svého mládí zná principy fyzické první pomoci pod zkratkou 5 T. Podobná pomůcka se nabízí i ve zmíněné první pomoci psychologické pod zkratkou 6 P.

- PROMLUV
- PODEPŘI
- PŘIPOMÍNEJ REALITU
- PODPOŘ
- PEČUJ
- PŘEDEJ

Každý z těchto 6 bodů představuje určitou činnost nebo aktivitu, která je součástí psychologické první pomoci. A co je podstatné, toto základní ošetření nebo základní podpora se netýká jen profesionálů v psychologické oblasti, ale může ji poskytovat každý laik. Ba co více, měl by se snažit udělat aspoň něco, jak zaznělo na přednášce, aby připravil půdu pro skutečné profesionály navazující s krizovou pomocí či psychoterapií. Už samotná blízkost může být obrovským darem a bohatstvím pro člověka, který první pomoc potřebuje.

Nicméně člověk by měl na prvním místě zvážit, zda jsem schopný nějakou pomoc skutečně poskytnout. Předpokladem, který na semináři zazníval, je umění podpořit sebe sama, aby po symbolickém sestoupení do propasti za člověkem v krizi měl pomáhající sílu se z ní dostat.

Velké díky patří paní Hance za její čas a touhu srozumitelně předávat zkušenosti z její psychologické praxe tak, aby i druzí mohli být na pomoc v náročných situacích lidí připraveni.

Mgr. Ing. Jan Slavík

PR manažer, koordinátor dobrovolníků
Tel.: 734 682 682 E-mail: 58Ah9-5n4dm%C1.7~bGkW_29g