V roce 2020 vznikl nápad využít potenciálu zaměstnanců Charity Frýdek-Místek a umožnit jim předávat vědomosti ze své pracovní oblasti nebo osobních zájmů a zálib ostatním kolegům. S touto myšlenkou přišel náš ředitel Martin Hořínek a projekt interního vzdělávání dostal název Charita sobě.
Letošní 5. ročník jsme zahájili v pátek 19. dubna seminářem pro služby prevence. Lektorka Hana Baránková z Poradenského centra ve Frýdlantě nad Ostravicí prezentovala seminář na téma Potřeby dětí v terapii Pesso Boyden.
Dalším seminářem v úterý 23. dubna přiblížila téma Jak zvládnout svůj čas a život Monika Dordová, mzdová účetní. Oba semináře účastníci velmi pochválili. Zde jsou jejich reakce:
Hance Baránkové patří velký dík, protože svými odbornými znalostmi nám předala cenné informace o Vývojových potřebách dětí v terapii Pesso Boyden. Během semináře jsme měli prostor se ve skupinách zamyslet nad tím, zdali jsme měli v dětství naplněnou potřebu svého „místa“. Z každé této potřeby si člověk něco odnáší, a to nás může ovlivnit v pracovním či osobním životě.
Naplňování vývojových potřeb má 3 fáze, a to převážně fyzické, mentální či emoční a internalizované (vnitřně osvojené) naplňování. Naplnění potřeb musí nastat ve správném čase, se správnými lidmi a správným způsobem.
Seminář byl zaměřen na vývojové potřeby, kterými v průběhu života procházíme. Ať už to je potřeba svého místa, kde každé dítě potřebuje svůj osobní prostor. Tak potřeba péče, sycení, kde uspokojí své fyziologické potřeby a potřeby emoční. Dále potřeba podpory, kde se učíme tzv. růst a získávat sebedůvěru. Potřeba ochrany, která je důležitá pro pocit bezpečí proti ohrožujícím nepřátelským silám, které na nás přicházejí zvenčí. Dítě je chráněno nastavováním pravidel. A v neposlední řadě potřeba limitů, kde je důležité u dětí nastavovat hranice a meze a učit se s nimi vyrovnávat. Lucie Dodová, sociální pracovnice ZOOM
Na semináři Charity sobě s názvem Jak zvládnout svůj čas a život jsme se ponořili do světa efektivního řízení času a života. Lektorka Monika Dordová nás seznámila s myšlenkami z knihy Jarmily Mandžukové, které ráda čte. Jedním z hlavních pojmů, kterým jsme se zabývali, byla prokrastinace. Odkládání důležitých úkolů a rozhodnutí na pozdější dobu. Monika definovala problém prokrastinace, ale také nás seznámila s řadou afirmací (například: "mám tolik času, kolik potřebuji") a praktických rad pro lepší řízení času. Zahrnula do nich vlastní zkušenosti a příklady, čímž seminář získal osobnější rozměr a byl lépe pochopitelný. Účastníci semináře odcházeli inspirovaní k tomu, aby pracovali na zlepšení svých osobních návyků, pracovali na svém Time managementu a dosahovali tak spokojenosti ve svém životě. Adéla Juřicová, sociální pracovnice Klub Nezbeda
Vzdělávání pokračuje květnovými semináři. Navštívíme věž kostela sv. Jana Křtitele s IT manažerem Ondřejem Palovským, který zde má na starosti hodinový stroj, prostřednictvím PR manažerky Kristýny Krestové se dostaneme do italského města Neapol, se sociální pracovnicí a vedoucí Centra Pramínek Andreou Brannou si zacvičíme v lekci jógy a naše psychoterapeutka Hana Baránková nám poskytne psychologickou první pomoc.