Zkušenost s doučováním
27. července 2022 Aktuálně u nás

Zkušenost s doučováním

Jmenuji se Marian, jsem romské národnosti, je mi 18 let a bydlím ve Frýdku-Místku.

Od 1. třídy ZŠ jsem navštěvoval ZŠ a MŠ Naděje pro handicapované děti. Až do 6. třídy jsem doučování nepotřeboval, ale od 7. třídy se můj prospěch začal zhoršovat. Největší problém mi začala dělat matematika, fyzika a chemie. Mamka vyhrožovala doučováním. Já se však zhoršoval stále dál. Mamku to přestalo bavit a doučování zařídila. Do této chvíle jsem poznal sedm doučovatelů, výsledky však nebyly příliš velké. V lednu 2019 mně však poprvé navštívil pan doučovatel Petr z Charity, který mě doučuje dodnes.

Mamka chtěla, abych studoval SŠ, maturitní obor. Já však nechtěl, protože jsem si myslel, že na to nemám. Obával jsem se především matematiky, ze které jsem nic neuměl. Doučování jsem míval každý den od pondělí do čtvrtka. Po dvou měsících doučování jsem se postupně naučil to, co se učitelce matematiky nepodařilo za dva roky výuky. Začal jsem rozumět zlomkům, procentům. Naučil jsem se řešit soustavy rovnic, o kterých jsem si ve škole myslel, že je nikdy pochopit nedokážu.

V dubnu 2019 jsem absolvoval přijímací zkoušky na SŠ Veřejnosprávní. Byl jsem šokován, že mě přijali. Nyní končím 3. ročník této školy a příští rok budu maturovat. Doučování mívám již jen jednou týdně. Jedničkář sice nejsem, ale i díky doučování věřím, že příští rok úspěšně odmaturuji a školu úspěšně dokončím.

Za čtyři roky doučování máme s panem doučovatelem kamarádský vztah, díky kterému mě dokázal motivovat ke studiu a dodat mi odvahu, že to zvládnu. Vedle školy se bavíme o celé řadě jiných témat, o vztazích, o politice, o životě…