Anotace vzdělávacích akcí 2022

Mgr. et Mgr. Hana Baránková

Poskytování zpětné vazby aneb jak slovně podporovat kolegy nebo klienty

Nejprve budeme společně přemýšlet nad tím, proč vlastně s kolegy mluvit o tom, jak vnímáme jejich práci. Povíme si také o základních pravidlech takové komunikace a budeme mít i možnost si poskytování zpětné vazby prakticky vyzkoušet.

Jak budovat vztah s dětmi, třídílný kurz

Třídílný kurz je určen pro ty, kdo se ve svém profesním nebo osobním životě zabývají vztahy s dětmi a jejich výchovou. Společně se budeme zamýšlet nad různými typy výchovy, jejich přínosy a riziky. Stěžejní část je věnována oblasti podpory zdravé sebedůvěry dítěte, komunikaci a nastavování hranic.

Upozornění – kurz tvoří tři navazující části, takže 2. a 3. části se může účastnit jen ten, kdo absolvoval části předcházející.

 

Bc. Markéta Eliášová

Kvítí v domě to je pro mě

Cílem semináře je seznámit účastníky s praktickými radami, jak se starat o pokojové rostliny.

  • jakým způsobem a jak často zalévat,
  • kdy přesazovat,
  • jakým způsobem rozmnožovat různé typy rostlin,
  • jakou volit zeminu a jak si sám/sama namíchat zeminu pro tropické rostliny,
  • zásady týkající se použití okrasných květináčů,
  • jak poznat příznaky napadení škůdcem anebo odumírání z důvodu přelití/přeschnutí a jak takovouto rostlinu zachránit.

Mimo jiné se dozvíte také o nynějších trendech v oblasti pokojových rostlin a v netradičních možnostech jejich umístění do interiéru.

 

Bc. Monika Fačkovcová

Práce s Excelem

Praktický kurz pro menší skupinku uživatelů, kteří se chtějí naučit pracovat s programem Microsoft Excel.

 

Mgr. Marie Göttlicherová

Hrátky s pamětí

Co se dovíme v ukázce?

  • Proč trénovat paměť
  • Jak funguje mozek?
  • Co se dá zvládnout zapamatovat si pomocí různých technik.
  • Proč je důležitá kognitivní rezerva a jak se připravit na stáří.
  • Trénink pamětí není o vědomostech nebo zkoušení vašich znalostí.
  • Užijeme si příjemné chvíle a vyzkoušíte si něco nového.
  • Bude určitě také hodně legrace.


  • článek o semináři

 

Erika Gottwaldová

Minikurz ukrajinštiny

V kurzu se můžete v jedné nebo více lekcích seznámit se základy ukrajinštiny, především s výrazy a frázemi, které se používají v běžném životě, ale i se slovíčky a frázemi z pracovního prostředí.

 

JUDr. Jana Havláková

Problematika dědictví + odpovědi na vaše otázky

Dědické právo se zabývá přechodem majetku zesnulého člověka (tzv. zůstavitele) na jeho dědice. Dědictví a s ním spojovaná problematika zajímá a někdy i potrápí mnoho z nás. Seminář „Problematika dědictví“ vám poskytne odpovědi na vaše otázky týkající se dědického řízení.

Zajímá vás, jak správně sepsat závěť, tak, aby byla nenapadnutelná? Případně, jaké další možnosti pořízení pro případ smrti existují? Rádi byste se dozvěděli, v jakém pořadí budete ve vaší rodině dědit nebo na jaký dědický díl máte nárok?

Pak vám tento seminář dá odpovědi.

 

Sebeláska a její význam

Co vás napadne, když se řekne slovo sebeláska? Ještě v dnešní době existují lidé, kteří si toto slovo spojí se sobectvím. Opak je však pravdou. Častokrát si myslíme, že ostatní můžeme mít rádi, přestože se my sami rádi nemáme a odmítáme se přijmout se všemi svými nedostatky stejně tak jako se svými přednostmi.

V průběhu života však poznáme, že k tomu, abychom mohli něco ze sebe dávat, musíme to sami mít. Jak bychom chtěli někomu darovat dar, když jej sami nemáme? A o tom je sebeláska. Teprve, když uvidíme krásu, jedinečnost a výjimečnost sami sebe, začneme si sebe vážit, teprve pak můžeme dát skutečnou lásku i ostatním. A to lásku bezpodmínečnou, nezatíženou žádnými podmínkami.

A v tom je rozdíl sebelásky od sobectví.

Když žijeme v sobectví, chceme pro sebe získat prospěch na úkor ostatních – tj. děláme se lepšími, než jsou ostatní. Ovšem toto je v prvé řadě jen důkaz naší nelásky sami k sobě. Protože když se rádi nemáme, sílí naše ego, které nám samotným potřebuje dokázat, že přece za něco stojíme, že jsme dobří (když už si to vnitřně my sami o sobě nemyslíme). Dáváme ostatním třeba lásku, ale očekáváme, že se nám ve stejné míře vrátí. A proč očekáváme, že nám ji někdo vrátí? Protože ji potřebujeme. Protože ji my sami v sobě máme nedostatek.

Naopak když žijeme v lásce k sobě samému, nemůžeme být činy ostatních zraněni. A proč? Protože víme, že to, jak jednají, je jen odrazem jejich vlastních strachů, tj. nelásky k sobě samému. A když přijmeme sami sebe takovými, jakými skutečně jsme, dokážeme dávat lásku bezpodmínečnou – nezatíženou očekáváními, že nám ji někdo vrátí. A proč už nebudeme očekávat, že nám někdo lásku stejnou měrou oplatí? Protože ji již nebudeme potřebovat, budeme jí mít sami v sobě dost.

K tomuto a k mnoho dalšímu si povíme na semináři.

 

Mgr. Martin Hořínek, MBA

Týmy a týmové role očima sólisty

Týmy a týmové role známe především z HR managementu. Nejsou ale jen personálním pojmem, pracujeme s nimi například i při vánočním úklidu. Co je tým, jak vzniká, jak se tvoří, jaké jsou v něm role a struktury, jak se mění, jaké má cíle a typy? Nad tím vším se zamyslíme pod dohledem někoho, kdo je všechno možné jen ne týmový hráč.

Tak pravil Nietzsche

Friedrich Nietsche – radostný tanečník filosofující kladivem. Filosofující filolog skládající své nelehké myšlenky do básnických obrazů. V semináři si společně projdeme první díl nejznámějšího Nietscheho knihy Tak pravil Zarathustra. Spisu, který autor osobně označoval za „nejhlubšího dílo, kdy napsané“, ale jehož se při prvním vydání prodalo jen 60 kusů.

Ztracený ostrov Arnak

Herní odpoledne s oblíbenou a mezinárodně oceněnou strategickou deskovou hrou po pokročilé. https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/ztraceny-ostrov-arnak-10528/

 

Terezie Kolčárková, Bc. Alena Matýsková, Bc. Jana Mecová

Základy práce s keramickou hlínou a glazování

Nabízíme možnost minikurzu, kde si můžete vyzkoušet, jak se s keramickou hlínou pracuje, vyrobit si 2 druhy výrobků a v další části si i vyzkoušet práci s glazurou. Kurz bude mít tedy 2 části s odstupem asi 2 týdnů.

 

Bc. Martin Paľov

Jak žít zdravě a hravě

Na semináři se dozvíte jednoduché principy zdravého životního stylu, kterými se může řídit naprosto každý. Ani zdaleka to nebude jenom o stravování nebo výživě. Zdravý životní styl z pohledu lektora zahrnuje všechny úrovně lidského bytí a opírá se bio-psycho-sociálně-spirituální model člověka. 

 

Mgr. Martina Petrová

Lysá hora včera, dnes a zítra

Lysá hora, nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd měřící 1323 metrů, je označována jako beskydská královna. Je vidět odevšad a televizní vysílač umístěný jejím vrcholu je neodmyslitelnou součástí její siluety. Pojďte se zaposlouchat do historie lysohorské turistiky, lyžování a objektů umístěných nahoře, které buď vyhořely, nebo byly zbourány a místo nich stojí nové. Dozvíte se, odkud lze na Lysou vyjít a budete možná překvapeni, kolik turistických tras vede nahoru, ať už pěšky, na kole nebo na lyžích. Připomeneme si památník Ivančena, závody a sportovní akce, které se v masivu Lysé konají a osobnosti, které jsou s Lysou spjaté. Plus mnoho dalšího.

Jak rozhýbat zaměstnance v průběhu pracovního dne

Co udělat pro to, aby získali zaměstnanci zdravější návyky? Vytvářet příležitosti k pohybu, odstranit překážky, které jim v pohybu brání, spojit pohyb s běžnými činnostmi a bavit se pohybem společně napříč středisky. Pojďme se společně pobavit o základech prevence sedavého zaměstnání a sdílet, co nám osobně pomáhá zvednout se ze židlí.

 

Andrea Strachanová

Lektorka díky své osobní zkušenosti s duševním onemocněním poznala, jaký vliv může na člověka mít jeho duševní nemoc. Díky úspěšnému zotavení, kterým si sama prošla, získala náhled na to, co se s lidmi trpícími duševním onemocněními děje a objevila způsob, jak se s těmito náročnými životními situacemi vyrovnat a přijmout je. Ze své duševní nemoci udělala výhodu v tom slova smyslu, že díky této osobní zkušenosti může být nyní pro ostatní podporou také na jejich cestě k úspěšnému zotavení.  

Psychohygiena

Psychohygiena neboli duševní hygiena bývá také označována jako nauka či soubor pravidel a metod, které mají za úkol udržovat, prohlubovat či znovuzískat ztracené duševní zdraví. Má člověka naučit, jak předcházet psychickým obtížím. Pokud již nastaly, učí ho, jak je nejlépe zvládat. Lektorka vám ve svém semináři představí, jak psychohygienu můžete zařadit do práce a osobního života.  Poradí, jak to funguje u ní, a co pro to dělá.

Zotavení

Lektorka vám ve svém semináři představí proces zotavení nejen ze stránky psychické, ale také fyzické. Dále se s vámi podělí o její zkušenosti s duševním onemocněním a s cestami, které mohou vést k úspěšnému zotavení. V průběhu semináře uvede také jednotlivé teorie a pohledy, které jsou s procesem zotavení spojovány. V rámci tohoto semináře tak budete mít jedinečnou možnost poznat, že zotavení je hluboce osobní a jedinečný proces změny postojů, hodnot, pocitů, cílů, dovedností a rolí a že i s duševním onemocněním můžete žít nadějný, uspokojující a velmi přínosný život.