Interní vzdělávání odstartovalo
9. listopadu 2019 Aktuálně u nás

Interní vzdělávání odstartovalo

V roce 1774 položila Marie Terezie, arcivévodkyně rakouská, královna uherská a česká, na našem území základy povinné školní docházky. O 245 let později se v Charitě Frýdek-Místek podobně zachoval i Martin Hořínek, když přišel s projektem Charita sobě – interní vzdělávání, jen s rozdílem, že se nejedná o povinnou záležitost. „Jedná se o nový projekt, v němž si zaměstnanci sami vybírají témata, která je zajímají, jimiž se zabývají, sami je zkoumají, nebo už nějakou dobu úspěšně praktikují a o těchto tématech pak ‚školí‛ své kolegy. Jedná se o jakousi aplikaci konceptu rostoucí a učící se organizace. Neklade se důraz na akademickou přesnost či lektorskou brilantnost, jde o předávání znalostí, zkušeností, postřehů, námětů a myšlenek uvnitř organizace,“ doplnil ředitel.

První z kurzů v rámci této akce proběhl na zajímavé téma ženské cykličnosti. Lektorkou byla vedoucí druhého oddělení Domu pokojného stáří paní Lucie Zíková. „Byly to příjemné dvě hodiny, ve kterých jsme se bavily a nasmály. Pozitivní pro mě bylo, že v závěru měly posluchačky dotazy, diskutovaly jsme… To je pro mě známka, že je téma zaujalo. A já pro sebe vím, co do příště zlepšit a na čem zapracovat. Děkuji za zkušenost, otevřenost tomuto tématu na půdě charity – vím, že v jiných organizacích by tomu takto nebylo. Myšlenka Charity sobě, tedy vzájemného obohacování, se mi moc líbí. Těším se i na přednášky a setkání s jinými,“ shrnula svoji první lektorskou zkušenost v tomto projektu Lucie Zíková.

Při rozjíždění projektu bylo velmi milým překvapením zjistit, že o akci je oboustranně velký zájem. Sešlo se několik statečných, kteří se nebáli jít s kůží na trh a své kolegy seznámit s něčím, co je baví a čemu rozumí. Díky tomu se sešlo mnoho zajímavých a různorodých témat od výroby mýdel, přes problematiku oddlužení k tématu nastavení mysli s prvky přístupu CARe a mindfullness.

Celý seznam témat, která nás čekají, najdete ZDE.